Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cum se factureasa energie electrica dupa depasirea ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cum se factureasa energie electrica dupa depasirea plafonului de 300 de kwh? Conform contractului? Daca eu am cf contractului un tarif mai mic, poate furnizorul sa imi impuna un tarif mult mai mare pe motiv ca am depasit acea limita de 300kwh?

Buna ziua. Pe luna aprilie am primit o factura dubla comparativ cu luna martie, desi am avut un consum mai mic. Furnizorul mi-a argumentat ca am depasit consumul de 300kwh si ca, incepand cu luna aprilie se aplica noul tarif reglementat si ca tariful din contractul meu, inca valabil, nu se mai aplica, ci tariful din OUG 27/2022.

Problema este ca pe factura am o linie cu consumul facturat si o alta linie, cu acelasi consum facturat, denumit diferenta facturare conform OUG 27/2022. Este corect acest tip de facturare? Desi am inca un contract valabil cu un tarif avantajos, sa fiu facturata in dublu pentru ca am depasit acea limita de 300kWh?

De asemenea, am pe factura aceasta mentiune:
"Dacă prețul din contractul tău este mai mic decât prețul final din tabelul de mai sus, iar consumul se încadrează în
limitele plafonate, se aplică prețul din contract (doar în perioada de valabilitate a condițiilor economice în vigoare).
După expirarea acestora, se va aplica prețul final de mai sus." (cf OUG 27/2022)

Multumesc pentru raspuns.
anaverdis, utilizator
Bună ziua, sunt în aceeași situație, factura emisă la sfârșitul lunii mai este dublă față de cele precedente. Din cauză că nu ne încadrăm în limitele plafonate (300kWh), aparent, suntem obligați să plătim prețul final facturat, care, calculat conform OUG 27/2022, în cazul meu este de 1.32 lei/kWh, dublu față de tarifele din contract... Mie nu mi se pare corect, dar dpdv legal nu știu cum se poate proceda...