Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! De o bună bucată de vreme mă confrunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! De o bună bucată de vreme mă confrunt cu următoarea ...

Bună ziua! De o bună bucată de vreme mă confrunt cu următoarea problema :Deși mi-am montat apometre radio, sunt, în continuare, pus să plătesc diferențele de apă, care apar lunar, datorită faptului că unii vecini nu-și declară consumul real.
Ce aș putea să fac în acest sens pentru că mi se pare o mare nedreptate? Din 12 apartamente de pe scară, doar 4 avem apometre radio deoarece ceilalți au refuzat montarea lor.
ralukdas, utilizator
Au lege, numai ca nu o aplica. Se numeste legea asociatiilor de proprietari. Cititi si dvs. art. 31, de curiozitate, se poate inspecta situatia indecsilor. Se poate face si un regulament legat de calculul consumurilor de apa.
[ link extern ]
@DlGoe
1. Nu mai exista clase de precizie la apometre, fie ele A, B, C. Din 2006. Toate au aceeasi precizie de max2% din valoarea instantanee pe 99% din scala si 5% in apropiererea valorii minime acceptate.
2. Nu se calibreaza apometre pe nici un stand, fie el si la BRML.
3. Cu legea dezechilibrata in favoarea muschilor furnizorului sunt de acord.. Acolo mai e de lucru.
latka, utilizator