Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a lasat totul ...

Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a lasat totul sotiei in viata. Nu au avut copii doar nepoti de la frate sau sora. Unchiul meu are 3 nepoti de la frati si sotia lui 3 nepoti de la frate si sora.
Sotia unchiului se pare ca a lasat prin testament totul uneia dintre nepoate
Toti 6 nepoti avem defapt acelasi grad de rudenie cu defunctul si cu sotia lui, nepote de la frati/surori
Se mai poate face ceva in sensul ca matusa mea deja a facut un testament la notar pentru numai una din nepoatele ei?
Niciunul dintre unchi nu are mostenitori rezervatari, asa ca fiecare a lasat cui a vrut si nu puteti face nimic in privinta asta
Nu se poate face nimic.
Nepoții de la frati nu sunt moștenitori rezervatari.