avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a lasat totul ...

Unchiul meu a decedat anul trecut si prin testament a lasat totul sotiei in viata. Nu au avut copii doar nepoti de la frate sau sora. Unchiul meu are 3 nepoti de la frati si sotia lui 3 nepoti de la frate si sora.
Sotia unchiului se pare ca a lasat prin testament totul uneia dintre nepoate
Toti 6 nepoti avem defapt acelasi grad de rudenie cu defunctul si cu sotia lui, nepote de la frati/surori
Se mai poate face ceva in sensul ca matusa mea deja a facut un testament la notar pentru numai una din nepoatele ei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:40, 30 Mai 2022
Niciunul dintre unchi nu are mostenitori rezervatari, asa ca fiecare a lasat cui a vrut si nu puteti face nimic in privinta asta
Nu se poate face nimic.
Nepoții de la frati nu sunt moștenitori rezervatari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenirea unui cuplu fără copii. Îi pot moșteni în calitate de nepoată, dacă doar eu am îngrijit-o pe mătușa? niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare. Am avut o matusa si sotul ei, care nu au avut copii si care au decedat acum 15 ani, ei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Mostenire unchi fara copii, testament pentru un alt nepot. andreiadmin andreiadmin va rog unele clarificari in urmatoarea situatie :un unchi al meu si frate al mamei mele a decedat,dupa ce sotia lui decedase cu un an inainte.NU au avut ... (vezi toată discuția)