Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

La ce varsta se pot pensioana femeile si barbatii conform legislatiei in vigoare? Multumim
^0 de ani femeile si 65 de ani barbatii, desigur este o grila care conduce catre aceste varste pana in 2013.
60 femei/65 barbati
Nu exista varste de pensionare universal valabile. Varsta standard de pensionare depinde de data nasterii.
Pe de alta parte, in functie de categoria de pensie solicitata, orice persoana trebuie sa fi realizat stagiul minim sau stagiul complet de cotizare. Altfel, degeaba indeplineste conditia privitoare la varsta.

Art. 41 - Legea nr. 19/2000
(2) Vârsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei şi 65 de ani pentru bărbaţi. Atingerea vârstei standard de pensionare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin creşterea vârstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei şi de la 62 de ani pentru bărbaţi, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 3.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:offtopic: In ianuarie 2010, adica astazi, nu se poate pensiona nimeni daca nu are 60, respectiv 65 de ani? Postam de dragul de a posta.
=D> Era o intrebare evaziva si raspunsul a fost la fel.

Pentru a transmite informatii exacte avem nevoie de anul si luna nasterii si sexul.