Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Bună ziua,

Mama a decedat anul trecut. Încă nu am dezbătut succesiunea. În numele părinților dânsei și probabil pe numele tuturor copiilor acestora au fost emise titluri de proprietate, ale căror copii rudele nu vor să le arate, ca atare nu știu despre ce este vorba.
Cum pot proceda pentru a intra în posesia acelor copii sau a unor documente (titluri) care să ateste proprietatea și care să fie valabile la notar? Poate realiza Primăria copii ștampilate pentru veridicitate sau să emită documente valabile în acest scop?
La dezbaterea succesiunii după mama sunt obligat să accept moștenirea cu toate titlurile pe care este mama menționată? Se poate face succesiunea fragmentat, adică pentru numai o parte dintre titluri și proprietăți?
Mulțumesc
im82, utilizator
Da, puteti face "fragmentat" in sensul in care, dezbateti succesiunea apoi faceti uun supliment la certificatul de mostenitor daca va fi cazul.
Cat priveste titlurile, daca acestea sunt pe numele bunicilor, tb dezbatuta succesiunea dupa bunici. Daca sunt pe numele copiilor (mama si fratii ei), puteti solicita la Primaria/Prefectura emitenta sa va elibereze ori o copie cf cu originalul ori un duplicat ori ceva ce elibereaza ei. In Romania fiecare ograda are obiceiurile ei. Solicitati pentru succesiune cu dovada ca dezbateti succesiunea mamei