Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa mobilata. Proprietarul ia mobila inapoi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa mobilata. Proprietarul ia mobila inapoi dupa semnare.

Buna ziua,

Am cumparat recent o casa mobilata si utilata.
Dupa semnarea contractului proprietarul a zis ca vrea sa ia mobila de bucatarie: blaturile, rafturile, plita, cuptorul, frigiderele, etc...

- In anuntul pe care l-a pus agentia imobiliara scria:
"Imobilul se vinde complet mobilat si utilat."
(am pastrat poze cu anuntul, descrierea, toate pozele cu mobila)

- In Promisiunea de vanzare-cumparare sub semnatura privata scrie:
"Imobilul se vinde la stadiul de finisat si mobilat, conform procesului verbal de predare-primire" (nu s-a facut procesul verbal)

- In contractul de vanzare-cumparare de la notariat scrie:
"Imobilul se preda in starea in care a fost vizionat"

Pot actiona proprietarul in instanta?
Buna ziua!

Dupa data semnarii contractului dvs sunteti proprietar.
Parerea mea este ca vanzatorul nu mai poate solicita acum de la dvs mobila.

Partea delicata a problemei reiese din faptul ca in contract nu s-a specificat exact ce presupune mobilarea casei.
Dvs aveti imagini sau clipuri video de la vizionare? sau martori? Pentru ca trebuie probat, in cazul in care vanzatorul v-ar actiona in instanta.

Pana atunci, nu sunteti nevoit sa ii dati nimic acestuia.
Am pozele(si descrierea + siteul etc) din anuntul postat de agentia imobiliara cu care am semnat contractul.
Am si martori ca am fost cu agentul imobiliar si cu alta persoana la vizionare.

Conform contract de vanzare-cumparare, vanzatorul are timp 30 de zile sa predea casa, el vrea ca in astea 30 de zile sa desfaca si ia mobila de bucatarie(e un fel de santaj, o lasa daca ii dau 1-3k euro)
Nu am înțeles: de ce puneți căruța înaintea calului? El să vă dea în judecată, dacă are vreo pretenție și, nota bene, dacă are argumente pe care instanța să le și rețină.
Doar în instanță vă puteți recupera paguba de 3000 euro sau chiar mai mare pentru ca în 30 de zile poate sa ia tot ce poate :prize, întrerupătoare,corpuri de iluminat, aer condiționat,uși, baterii sanitare.Strageti probe să puteți dovedi altfel sunt doar vorbe și nu aveți șanse să câștigați.
mitabiciclista, utilizator
.
Tolius, utilizator