Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica (212)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica (212)

Buna ziua, am intarziat sa depun declaratia unica (termen 25 mai), pentru vanzarea unor actiuni la mijlocul anului trecut (2021). Care este cel mai bun demers acum?

a)depun cererea cu intarziere. Pentru aceasta varianta am inteles ca se percep amenzi?
b)astept calculul de la Anaf. Pentru aceasta varianta as vrea sa stiu daca ei calculeaza intarzieri de plata, sau voi plati exact ce datorez acum in momentul de fata.

De asemenea, eu sunt salariata, dar am inteles ca daca vanzarea depaseste un anumit plafon va trebui sa platesc inca odata taxele la sanatate?

Multumesc!
alal0023, utilizator
Depuneti acum fara nicio problema . Chiar daca o fi amenda da nu cred ea este 25 lei in 15 zile .
Doar daca depasiti 27600 lei din castigul realizat ( 12 salarii minime ) datorati CASS in suma de 10% adica 2760 lei , altfel nu.