avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica (212)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica (212)

Declaratia unica (212)

Buna ziua, am intarziat sa depun declaratia unica (termen 25 mai), pentru vanzarea unor actiuni la mijlocul anului trecut (2021). Care este cel mai bun demers acum?

a)depun cererea cu intarziere. Pentru aceasta varianta am inteles ca se percep amenzi?
b)astept calculul de la Anaf. Pentru aceasta varianta as vrea sa stiu daca ei calculeaza intarzieri de plata, sau voi plati exact ce datorez acum in momentul de fata.

De asemenea, eu sunt salariata, dar am inteles ca daca vanzarea depaseste un anumit plafon va trebui sa platesc inca odata taxele la sanatate?

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iunie 2022
alal0023, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:46, 1 Iunie 2022
Depuneti acum fara nicio problema . Chiar daca o fi amenda da nu cred ea este 25 lei in 15 zile .
Doar daca depasiti 27600 lei din castigul realizat ( 12 salarii minime ) datorati CASS in suma de 10% adica 2760 lei , altfel nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica nerezident romania si cetatean roman. Valentina63 Valentina63 Declaratia Unica Nerezident Romania si cetatean roman. NIF in Romania nu are, dar are cod de nerezident in statul de rezidenta Grecia. Este asociat unic al ... (vezi toată discuția)
Datorez în decl unica cass sau nu? stef27 stef27 Venituri din transfer titluri de valoare realizate în 2021 >27600 lei datorez în decl unica CASS sau nu? Indiferent ca am sj venituri salariale? (vezi toată discuția)
Pfa: calcul norma de venit si plafon pentru firma infiintata in cursul anului Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, va rog frumos cateva clarificari daca puteti sa ma ajutati. Am un PFA caen 6202 norma de venit care a fost infiintat la 29.09.2021 si doresc sa ... (vezi toată discuția)