Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Decizia Curții Constituționale din data de 26 mai ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Decizia Curții Constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere ...

Decizia Curții Constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere a excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 155 alin. (1) din Noul Codul penal ce efecte juridice va crea?

Ce părere aveți, scapa de închisoare toată lumea care este cercetata sau judecata cu depășirea termenului general de prescripție a răspunderii penale?

Scapa și cei condamnați definitiv înainte de data de 26 mai 2022?

Art. 155 NCP constituie lege penală.

Ordonanța Predoiu nu se poate aplica decât pentru viitor.
Efectele excepției de neconstituţionalitate se aplica și ele pentru viitor după publicarea în Monitorul Oficial.

În prezent, sunt suspendate prevederile art. 155 alin. (1) NCP.

Ar trebui suspendate toate cauzele pe timpul suspendarii sau sa se insiste de avocati sa se judece cauzele fără legea neconstituțională?
Cei arestați sau condamnați definitiv ar trebui sa aibă dreptul de a se judeca.
Instantele vor fi derulate și vor ezita și refuza foarte probabil.

Eu nu am niciun caz pe aceasta situație juridica în prezent și sunt curios ce veți face cei care aveți.

V-am dat câteva repere de analiză juridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel care va beneficia în mod sigur de efectele deciziei CCR este Adrian Mititelu, autorul excepției de neconstituţionalitate admisa de Curtea Constituțională.

De aceea, discuțiile pe tema legii pot fi extrem de lungi.

Sa va mai dau un reper juridic.
Invocați voi o excepție de neconstituționalitate aproape identica și va era respinsa ca inadmisibila de instanță sau o respingea chiar CCR.
Apoi, se admite excepția de neconstituționalitate a lui Adrian Mititelu.

Eu am avut faze de acest fel la instante prin 1999 și apoi s-a admis excepţia invocata de altcineva în alt dosar după vreo 2 ani.
Am avut mai multe situații în care s-a modificat legea.

Pe unii i-am enervat atat de tare încât au vrut sa modifice chiar Constituția României.

În fine, ca idee legiuitorul, nu prea a gandit chiar bine efectele juridice.
Este adevărat ca este foarte greu asa ceva dar de la specialiști eu am pretenții.

Ma refer inclusiv la momentul adoptării Constituției României după Constituția comunistă.

Deși în mare parte este în regula, aici nu prea s-a gândit în mod democratic...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Unele instante au inceput sa aplice decizia CCR.
Sunt judecatori foarte bine pregatiti din punct de vedere juridic si la instante inalte in grad.

Sa vedem ce va urma caci parchetele se vor lupta in continuare.
Chiar sunt curios daca a intalnit cineva in instanta neaplicarea efectelor juridice ale deciziei CCR.
Un complet de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti a facut o miscare juridica prin care sa ii lase pe altii sa decida.
A sesizat ICCJ in vederea pronuntarii unei hotarari prealabile pentru dezlegarea unor probleme de drept in legatura cu decizia CCR din anul 2018.
Mie imi pare ca au vrut pur si simplu sa ii lase pe altii sa decida in locul lor ca sa nu se puna rau cu procurorii sau sa nu zica cineva ca sunt corupti.
Eu deja sunt lamurit pe ce chestiuni de drept au ridicat ei.
Iata ce miscare juridica face DNA:

[ link extern ] /

A cerut la Curtea de Apel Constanța sesizarea CJUE pentru a se lamuri chestiunea prescripției răspunderii penale.

V-am spus eu ca o sa fie haos mult timp.

Ce ziceți?
ICCJ a respins solicitarea DNA cu privire la sesizarea CJUE în privința prescripției răspunderii penale:

[ link extern ]

În esență, dacă solicitarea DNA nu ar fi inadmisibila ar fi trebuit sesizata CJUE.

Nu am chef sa analiz chestiunea în profunzime dar, în drept, asa ar trebui procedat.

Oricum, DNA nu are dreptul și nici calitatea legala de a se plânge la CEDO pentru încălcarea dreptului la un proces echitabil.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat