Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sesizare ICCJ aplicare lege mai favorabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sesizare ICCJ aplicare lege mai favorabila

Buna seara,

Puteti sa-mi spuneti pentru ce exact (stiu ca pentru aplicarea legii mai favorabile, dar legat de ce anume) au facut instantele sesizarea la ICCJ care va fi solutionata pe 26 mai 2014?

Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns.

Deoarece nu sunt de specialitate, va rog sa ma lamuriti daca inteleg bine: legat de sesizarea de la punctul 12, inteleg ca se refera la cauze ramase definitive inainte de intrarea in vigoare a noului cod penal, si problema este daca ar trebui avute in vedere si circumstantele atenuante care au fost luate in considerare in stabilirea initiala a pedepsei?
Adica daca ar trebui sa se faca o redozare sau nu (nu stiu daca folosesc termenul care trebuie)? Nu doar scaderea la noul maxim? Inteleg bine?

Multumesc inca o data.
Continutul sesizarii :"Dacă, în aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei potrivit art.6 alin.1, se pot lua în considerare la maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită circumstanţele atenuante sau agravante reţinute condamnatului şi care apar valorificate în pedeapsa concretă,atunci când se compară pedeapsa aplicată cu maximul special prevăzut de legea nouă."
Multumesc, vazusem si eu continutul sesizarii, intrebarea mea era daca intelegerea mea asupra acestei sesizari este corecta (nefiind de specialitate si poate neintelegand foarte bine limbajul specific).
buna ziua nu am vazut unde scrie termenul de 26 mai ?uitati ce am vazut in aceasta cauza
[ link extern ]