Forum Discuţii juridice Executare silită O institutie publica a primit pentru unul dintre ...
Discuție deschisă în Executare silită

O institutie publica a primit pentru unul dintre salariatii sai ...

O institutie publica a primit pentru unul dintre salariatii sai o executare silita de la un executor judecatoresc. Salariatul solicita amanarea executarii silite pentru 3 luni invocand art 781 alin (5) lit c) din Codul de Procedura Civila care prevede " nu sunt supuse executarii silite prin poprire"..." sumele aferente plăţii drepturilor salariale viitoare, pe o perioadă de 3 luni de la data înfiinţării popririi." E legal ca institutia sa acorde aceasta amanare?
Nu este legal să amâne poprirea. Instituția respectivă riscă să fie executată silit în locul salariatului.
Dapix, utilizator
Multumesc