Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... As dorii sa fac o echipa de 4 persoane care strângă ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

As dorii sa fac o echipa de 4 persoane care strângă banuți pe stradă (d2d)

Am un ONG și as dorii sa fac o echipa de 4 persoane care strângă banuți pe stradă (d2d)
Care este forma legală prin care eu îi pot remunera pentru munca depusă?
Se poate face contract doar pe bază de comision din cat au reusit să stranga? Sau e nevoie de angajare?
Sau exista o altă variantă mai buna?
Mulțumesc!!!
george-neagu, moderator
colectele stradale implica de fapt incheierea de contracte de donatie de tip "dar manual" intre asociatie si persoanele fizice donatoare, si fiind vorba de gasit partener contractual si incheiat si contractul, s=ar potrivi un contract de agentie, insa activitatea de agent este una de profesionist ( cum e si pt agentii imobiliari) deci ar trebui sa aiba PFA acele persoane.... sau firma.... altfel ar trebui angajati cu contract de munca.... sau eventual conventie civila daca e ceva scurt si nerepetitive, de cateva ore sau 1-2 zile.... altfel nu pot fi remunerati legal