Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, un angajat la bugetari poate sa cumuleze ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, un angajat la bugetari poate sa cumuleze salariul ...

Buna ziua, un angajat la bugetari poate sa cumuleze salariul cu pensia(limita de varsta) , multumesc.
da, un angajat la bugetari poate sa cumuleze salariul cu pensia(limita de varsta)

In ce conditii va rog, inceteaza cim-ul si da concurs pe perioada determinata?
Cornel Vasile a scris:

da, un angajat la bugetari poate sa cumuleze salariul cu pensia(limita de varsta)

Incerteaza c.i.m. si da concurs sau pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.