Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament predat, dar cu vânzare întârziată din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament predat, dar cu vânzare întârziată din cauza întârzierii intabulării

Am încheiat o promisiune de vânzare - cumpărare, in calitate de promitent cumpărător și mi s-a predat imobilul, dar constructorul a întârziat cu intabularea, îmi poate face contractul de vânzare cumpărare conform termenului din contract?
Ce se întâmplă dacă, de exemplu, constructorul nu respectă acel termen, iar eu nu fac nimic în acea perioadă de 6 luni în care pot cere instantei să il oblige să îmi vândă imobilul? Pot rămâne în apartament, sau mă poate da afară chiar dacă mi l-a predat?
Mulțumesc.
Nu va poate vinde fara intabulare.
Daca nu respecta termenul de perfectare, conform prevederilor din antecontract, vanzarea nu poate fi incheiata din culpa vanzatorului, situatie in care ar trebui sa va restituie dublul avansului.
Alternativ, aveti posibilitatea de a va adresa instantei pentru pronuntarea unei hotatari care sa tina loc de contract de vanzare.
Insa, indiferent ca alegeti restituirea dublului avansului sau perfectarea vanzarii tot la instanta ajungeti.
Daca ajungeti la un acord cu vanzatorul, puteti incheia un act aditional la antecontract, prin care sa prelungiti termenul limita pentru incheierea vanzarii.
raluk0207, utilizator
Înțeleg, dar nu îmi este clar un lucru:
Dacă promitentul vânzător, în cazul acesta constructorul, nu poate vinde din cauză că nu a intabulat deși, probabil, ar vrea, instanța are mai multe puteri și poate da o hotărâre care tine loc de contract de vânzare - cumpărare?

raluk0207 a scris:

Nu va poate vinde fara intabulare.
Daca nu respecta termenul de perfectare, conform prevederilor din antecontract, vanzarea nu poate fi incheiata din culpa vanzatorului, situatie in care ar trebui sa va restituie dublul avansului.
Alternativ, aveti posibilitatea de a va adresa instantei pentru pronuntarea unei hotatari care sa tina loc de contract de vanzare.
Insa, indiferent ca alegeti restituirea dublului avansului sau perfectarea vanzarii tot la instanta ajungeti.
Daca ajungeti la un acord cu vanzatorul, puteti incheia un act aditional la antecontract, prin care sa prelungiti termenul limita pentru incheierea vanzarii.

Da, pentru ca instanta poate decide vânzarea și fără intabulare.
Bună dimineața!
Exista probabil ceva probleme daca dezvoltatorul nu v-a făcut încă contractul de vânzare-cumpărare!
Mai așteptați până cu vreo 30 de zile înainte de expirarea celor 6 luni și dacă nu se întâmplă nimic, luați legătura cu un avocat să îl acționați în judecată!
Madalina Mihaela I. Moceanu, Avocat
Este posibil ca dl dezvoltator sa nu aiba intabularea finalizata din diverse cauze ce nu tin de el (ex. Intarzieri termene ANCPI, alte autoritati) sau ce tin de el pentru ca nu le-a realizat in timp util (ex. Nu a finalizat in timp receptia cladirii din cvasimotive tehnice - gen modificari neuatorizate fata de documentatia aprobata, astfel ca nu i s-a eliberat procesul verbal la finalizarea lucrarii, nu are compartimentare/apartamentare, inregistrare rol fiscal, etc), nu are utilitati, etc.
In ultima instanta, daca a gasit alti cumpăratori la un pret mai bun, poate ca abia asteapta sa va dea doar ce bani ati dat cu titlul de avans (si practic a construit pe banii unora ca dvs) si apoi sa il vanda catre celalalt cumparator....sau poate este de buna credinta dar nu are capacitatea tehnica de a se incadra in timpul stabilit (dar asta nu este o scuza pentru el).
Ar tb sa stati la masa prieteneste cu el si sa ii puneti in vedere optiunile legale descrise mai sus de alti membrii din formum si... nu va lasati intimidat(a) daca nu respecta noul termen agreat de comun acord printr-un act aditional, care sa fie prelungit exclusiv in baza unor prezumtii realiste vis a vis de timp, nu fantezii. Bafta!

PS predarea nu are nici o valoare juridica fara CVC in forma autentica (incheiat la notar).

florin135135 a scris:

Am încheiat o promisiune de vânzare - cumpărare, in calitate de promitent cumpărător și mi s-a predat imobilul, dar constructorul a întârziat cu intabularea, îmi poate face contractul de vânzare cumpărare conform termenului din contract?
Ce se întâmplă dacă, de exemplu, constructorul nu respectă acel termen, iar eu nu fac nimic în acea perioadă de 6 luni în care pot cere instantei să il oblige să îmi vândă imobilul? Pot rămâne în apartament, sau mă poate da afară chiar dacă mi l-a predat?
Mulțumesc.