Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Referitor la deducerea costurilor pentru cursurile de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Referitor la deducerea costurilor pentru cursurile de conducere defensiva.

Buna ziua,,
Referitor la deducerea costurilor pentru cursurile de conducere defensiva din impozitul pe venit, conform legii 20/2022,, as dori sa stiu daca deducerea se poate realiza si pentru angajatii din constructii, avand in vedere ca exista o scutire de plata a inpozitului pe venit ???
george-neagu, moderator
Doar daca costurile sunt suportate de angajator .

"" (2) În situaţia în care cheltuielile prevăzute la alin. (1) sunt suportate de către angajator, acesta beneficiază, prin excepţie de la prevederile Codului fiscal, de deducerea din impozitul pe profit/venit a cheltuielilor respective.
"
Multumesc pentru raspuns!