Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara, pentru o mostenire, o casa la tara si ceva ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara, pentru o mostenire, o casa la tara si ceva pamant. ...

buna seara,
pentru o mostenire, o casa la tara si ceva pamant.
as dori sa stiu si eu care este partea fiecarui mostenitor.
bunicii (casatoriti) au murit, intai bunicul apoi bunica.
au avut doi copii, fata Maria si baiat Costel (casatorit, 2 copii Geo si Nina).
Maria traieste, Costel a murit
au ramas in viata ca sa mosteneasca ,dupa bunici, Maria, fata lor 50%
si Dupa Costel, sotia lui si cei doi copii Geo si Nina
cat le revine la fiecare dupa lege? multumesc anticipat.
intrebarea mea ar fi daca sotia lui Costel are si ea dreptul
Maria are 50%, copii lui Costel si sotia supravietuitoare au impreuna 50%.

Din cei 50% sotia are 1/4, restul de 3/4 revenind copiilor (fiecare 3/8).
multumesc din suflet!!!
inca o intrebare. va tre sa dezbatem succesiunea. in olt
am vb cu Maria, ea renunta la partea ei de casa in favoarea unuia din copiii lui Costel .
sotia si copiii lui renunta la pamant in favoarea Mariei.
partea lui Costel, casa, poate fi trecuta pe numele unuia din copiii lui daca ceilalti (sora si sotia) renunta la partea lor?ce acte tre facute pentru cedare in favoarea fiului?
costel mai are in Pitesti impreuna cu sotia lui si un apartament in alt judet (ag). poate fin bagat in succesiunea din olt sau tre dezbatuta alta succesiune in Ag? multumesc frumos!!!
maria_corina29, utilizator
Nu exista renunțare în favoarea cuiva.
Și nici "cedare".
Iar dacă succesiunea bunicilor și al lui Costel sunt finalizate și au rămas 4 moștenitori acceptanti, nici nu se mai poate pune problema renunțării.
Ei vor trebui sa facă partajul si la partaj își vor împărți bunurile astfel cum s-au înțeles.
Succesiunea lui Costel include tot (și ce a moștenit de la părinți și ce a dobândit cu sotia) si se dezbate la ultimul domiciliu.
si tre sa fie toti 4 prezenti? ca sotia nu mai vrea sa se prezinte. nici fiica. pot face imputernicire sau ceva? ultimul domiciliu al lui Costel a fost in ag. al bunicilor in olt deocamdata nu am deschis nimic. urmeaza sa deschidem succesiunea