Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare la cercetatori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare la cercetatori

Revin cu un subiect de foarte mare importanta pentru mine. Asadar, va rog sa imi explicati expresia "varsta standard de pensionare, in urmatorul context:
În legea 263 varsta standard este definita a fi de 61 ani si 10 luni, in acest moment.
De asemenea, Codul Muncii spune ca "salariatul poate fi menţinut în aceeaşi funcţie maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare"
Legea 319 nu specifica faptul ca 65 de ani este varsta standard, ci varsta de pensionare, ca un fel de bonificatie, de facilitate, peste varsta standard fixata de legea pensiilor.
Asadar, daca varsta standard este de 61 ani si 10 luni, iar varsta de 65 este o derogare peste varsta standard, poate fi aplicat in continuare art. 56(4), desi s-a depasit varsta standard?
Multumesc
Vârsta de pensionare pentru personalul de cercetare-dezvoltare este de 65 de ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.