Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare pentru cercetatori stiintifici
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare pentru cercetatori stiintifici

Ținând seama de:
-art. 53 (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii, "Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5.",
-art. 351 (1) din Legea nr. 319/2003 privind Statutul personalului de cercetare-dezvoltare: "Vârsta de pensionare pentru personalul de cercetare- dezvoltare este de 65 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi."
- art. 56 (4) din Codul Muncii: "Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare şi cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menţinut în aceeaşi funcţie maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.",
Vă rog să ma sprijiniți în aplicarea corectă a legislației în vigoare pentru următorul caz concret:
Un cercetător științific împlinește curând vârsta standard de pensionare indicată de Anexa 5 din legea 263/2010, respectiv 61 ani și 10 luni. Conform art. 35 1 (1) din Legea nr. 319/2003, la solicitarea acestuia, cercetătorul științific gradul III poate fi menținut până la vârsta de pensionare de 65 de ani.
Întrebare:
După împlinirea vârstei de 65 ani, cercetătorul științific poate beneficia de prevederile art. 56 (4) din Codul Muncii, respectiv de menținerea în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare?
Va multumesc!
UP

acameliac a scris:

Ținând seama de:
-art. 53 (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii, "Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5.",
-art. 351 (1) din Legea nr. 319/2003 privind Statutul personalului de cercetare-dezvoltare: "Vârsta de pensionare pentru personalul de cercetare- dezvoltare este de 65 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi."
- art. 56 (4) din Codul Muncii: "Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare şi cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menţinut în aceeaşi funcţie maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.",
Vă rog să ma sprijiniți în aplicarea corectă a legislației în vigoare pentru următorul caz concret:
Un cercetător științific împlinește curând vârsta standard de pensionare indicată de Anexa 5 din legea 263/2010, respectiv 61 ani și 10 luni. Conform art. 35 1 (1) din Legea nr. 319/2003, la solicitarea acestuia, cercetătorul științific poate fi menținut până la vârsta de pensionare de 65 de ani.
Întrebare:
După împlinirea vârstei de 65 ani, cercetătorul științific poate beneficia de prevederile art. 56 (4) din Codul Muncii, respectiv de menținerea în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare?
Va multumesc!

acameliac, utilizator
Nimeni care să răspundă speței?

acameliac a scris:

UP

acameliac a scris:

Ținând seama de:
-art. 53 (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii, "Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5.",
-art. 351 (1) din Legea nr. 319/2003 privind Statutul personalului de cercetare-dezvoltare: "Vârsta de pensionare pentru personalul de cercetare- dezvoltare este de 65 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi."
- art. 56 (4) din Codul Muncii: "Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare şi cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menţinut în aceeaşi funcţie maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.",
Vă rog să ma sprijiniți în aplicarea corectă a legislației în vigoare pentru următorul caz concret:
Un cercetător științific împlinește curând vârsta standard de pensionare indicată de Anexa 5 din legea 263/2010, respectiv 61 ani și 10 luni. Conform art. 35 1 (1) din Legea nr. 319/2003, la solicitarea acestuia, cercetătorul științific poate fi menținut până la vârsta de pensionare de 65 de ani.
Întrebare:
După împlinirea vârstei de 65 ani, cercetătorul științific poate beneficia de prevederile art. 56 (4) din Codul Muncii, respectiv de menținerea în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare?
Va multumesc!