Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Rezilierea contractului de comodat pentru un ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Rezilierea contractului de comodat pentru un ONG?

Cum se procedeaza pentru a rezilia contractul de comodat pentru un ONG? Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua, conditiile de reziliere sunt cele prevazute in primul rand in contractul de comodat in completare cu cele legale, in principiu prin acordul partilor sau la initiativa uneia dintre ele pentru nerespectarea unei obligatii contractuale.
Notificati celeilalte parti rezilierea pentru incalcarea grava sau repetata a obligatiilor contractuale..... nu e nimic altfel pentru ONG decat pentru contracte de comodat in care parte sunt alte tipuri de persoane.... atentie la prevederile din contract, daca exista, care eventual precizeaza ca tip sau numar de incalcari sunt considerate suficient de grave sau repetate ca sa poata atrage aceasta sanctiune a rezilierii unilaterale