Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Sotul meu are o datorie catre anaf. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Sotul meu are o datorie catre anaf. Intrebarea mea ...

Buna ziua!

Sotul meu are o datorie catre anaf. Intrebarea mea este daca se poate prescrie si in cat timp.
multumesc
Bună ziua!
Datoriile către ANAF se prescriu in 5 ani de zile, calculați de la 1 ianuarie a anului următor datei nașterii acelei creanțe!
De regulă, nu scăpați de datoriile ANAF, angajații fac formalități pentru executare silita in acest interval de timp pentru că altfel li se pot imputa acestora!
Va multumesc frumos.S
e prscrie chiar daca aceasata datorie este de evaziune si prejudiciu?
Nu cred că se va prescrie, așa cum v-am precizat anterior!