avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Sotul meu are o datorie catre anaf. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Sotul meu are o datorie catre anaf. Intrebarea mea ...

Buna ziua!

Sotul meu are o datorie catre anaf. Intrebarea mea este daca se poate prescrie si in cat timp.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 14:04, 15 Iunie 2022
Bună ziua!
Datoriile către ANAF se prescriu in 5 ani de zile, calculați de la 1 ianuarie a anului următor datei nașterii acelei creanțe!
De regulă, nu scăpați de datoriile ANAF, angajații fac formalități pentru executare silita in acest interval de timp pentru că altfel li se pot imputa acestora!
Va multumesc frumos.S
e prscrie chiar daca aceasata datorie este de evaziune si prejudiciu?
Nu cred că se va prescrie, așa cum v-am precizat anterior!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie anaf datorii sănătate 2013 nyusziful nyusziful Buna ziua. În privința deciziilor emise de ANAF pentru contribuția la sănătate din anul 2013, dacă nu se achita acestea in termenul de 60 de zile, și ... (vezi toată discuția)
Prescriptia creantelor fiscale lloryshyka lloryshyka Buna ziua,acum cateva zile am primit o recomanda prin care mi se comunica ca primaria a recurs la proprirea veniturilor mele din salariu,deoarece acum cativa ... (vezi toată discuția)
Imposibilitate executare, prescriere creanta sabrina__cr sabrina__cr Cunostiinta are amenzi de peste 100.000 lei nu are bunuri sau servicu care sa poata fe executat silita. care este termenul de prescriere a acestora? (vezi toată discuția)