Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare certificat handicap
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare certificat handicap

Buna ziua,
In proces cu instanta locală obiect contestație încadrare în grad de handicap, din grav cu permanent au dat accentuat cu revizuire la 2 ani
Prima instanta a admis anulare certificat handicap și obligare pârâta de eliberare certificat grav, permanent cu însoțitor.
Comisia de handicap, pârâta, a făcut recurs și decizia definitivă a Curții de apel este casare partiala:
Anulare certificat handicap reclamat de noi.
Respingere emitere alt certificat grav, cu însoțitor
Întrebarea mea este prin ANULARE certificat se revine la certificatul anterior unde a fost grav și permanent și dacă pe perioada de 8 luni cat a ținut procesul se restituie diferența sau de la data sentinței.
dora_racz, utilizator
In opinia mea, se revine la certificatul anterior si trebuie restituita diferenta...
Mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea, se revine la certificatul anterior si trebuie restituita diferenta...

Sunteti in eroare,deoarece certificatul initial a fost inlocuit cu certificat provizoriu cu revenire
Numai comisia medicala,eventual instanta de judecata pot dispune certiftcat medcal permanent
Daca se dispune eliberare certificat permanent aveti dreptul legal sa solicitati in instanta recuperare sume aferente
Pentru o înțelegere completa, redau textul din portal, procesul fiind ieri, doc justificative încă nu au fost trimise.
" 15/06/2022 cu casare
Admite recursul declarat de recurenta-pârâtă Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap xx, împotriva sentinţei civile nr.... pronunţată de Tribunalul xx în dosarul nr..... în contradictoriu cu intimata-reclamantă SN. Casează în parte sentinţa civilă nr. .. pronunţată de Tribunalul xx în dosarul nr.....şi, rejudecând cauza:
- admite în parte acţiunea reclamantei SN în contradictoriu cu pârâta Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap din cadrul Consiliului Judeţean xx, acţiune având ca obiect anularea Certificatului de încadrare în grad de handicap nr.... emis de autoritatea pârâtă.
- menţine dispoziţia de anulare a Certificatului de încadrare în grad de handicap nr...., emis de Consiliul Judeţean Caraş-Severin-Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap.
- respinge cererea reclamantei de obligare a pârâtei la emiterea unui nou certificat de încadrare în grad de handicap grav, cu valabilitate permanent, cu asistent personal.

Definitivă.
Pronunţată în şedinţa publică din ....."

De reținut că putem cere recuperare sume aferente.
Mulțumim!

ynocentta a scris:

Sunteti in eroare,deoarece certificatul initial a fost inlocuit cu certificat provizoriu cu revenire
Numai comisia medicala,eventual instanta de judecata pot dispune certiftcat medcal permanent
Daca se dispune eliberare certificat permanent aveti dreptul legal sa solicitati in instanta recuperare sume aferente

Părerea mea este că ați rămas fără orice tip de certificat de handicap!
1 A fost anulat certificatul de încadrare în grad de handicap accentuat, anulare cerută de dvs.
2. Menține decizia de anulare a certificatului de handicap inițial (cel grav, cu însoțitor), emisă de Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Caraș Severin
3. Respinge cererea dvs de a se emite un nou certificat de handicap grav, cu valabilitate permanent, cu asistent personal.

În acest moment, nu mai aveți nici un certificat de handicap... Va trebui să parcurgeți din nou procedura la comisie și să vedeți cum vă încadrează...
Kyandra, moderator