Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare donație cu sarcină imposibil de executat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare donație cu sarcină imposibil de executat.

Cum se poate anula o donație cu sarcină imposibil de executat?
Caz concret: dezvoltatorul imobiliar donează unui UAT o suprafață de teren pe care se află un imobil realizat din structuri modulare (containere), în scopul de a fi folosită ca și scoală publică. pentru copiii rezidenți în complexul imobiliar în cauză. Clădirea respectivă nu poate fi autorizată ca atare, întrucât este construită după normativul clădirilor administrative și nu după cel al clădirilor destinate unităților de învățământ (nu o autorizează ISU).
Mai mult, am aflat că pe respectivul teren trece o țeavă de gaze, drept pentru care nu prea ai ce face cu el (de precizat că sunt cam 1000 mp). În mod logic, bănuiesc că atât primăria cât și persoana juridică care a făcut donația știau de țeava de gaze care traversa terenul ( nu pricep cum s-a luat autorizația de construire, dar asta-i altă poveste)... Clar este o donație cu o sarcină imposibil de realizat (clădirea edificată nu poate fi folosită ca școală și nici nu se poate construi alta din cauza țevii de gaze)... Există vreo posibilitate de a se cere anularea donației respective?
Ideea e că dezvoltatorul s-a spălat pe mâini că el a donat și că e treaba primăriei să rezolve cu școala, iar primăria nu poate face nimic din moment ce ISU nu autorizează clădirea.
Ideea ar fi că locuitorii din complex doresc să forțeze cumva anularea acestei donații care nu folosește nimănui la nimic, pt ca apoi fie dezvoltatorul să doneze un teren folosibil, ori primăria să facă rost de o altă suprafață, astfel încât să poată fi realizată o scoală de stat în zonă.
Donația a avut loc în anul 2020.
Orice idei sunt binevenite.
Kyandra, moderator
Nu este nici o problemă să se construiască altă clădire pentru școală: se poate devia conducta de gaze.E drept că asta implica niște costuri pe care primaria nu vrea să le suporte.Dar tehnic există soluții.Nu este imposibil.Se face un proiect pentru devierea conductei,se avizează, se executa,etc. Se poate face dar cine plătește?
mitabiciclista, utilizator
Terenul respectiv este prea mic pentru ca respectiva construcție să fie autorizată ca și școală, chiar dacă nu era conducta de gaze. Legea prevede pentru școlile mici din mediul rural o suprafață minimă a terenului de 2500 mp, ori acolo abia dacă sunt 1000. Oricum ai lua-o, acolo nu se poate autoriza o școală, Și deocamdată, ambele părți implicate aruncă pisica de la una la alta: primăria că nu poate investi în altă locație pt că are această donație cu sarcină, de care tot ea recunoaște că nu se poate folosi. Dezvoltatorul... a donat... nu mai are treabă. De aceea mă interesează, cum se poate cere anularea donației respectiv pentru a obliga primăria ca, în schimbul taxelor încasate (multe), să cumpere/exproprieze alt teren, să facă școala...
Scrie undeva în promisiunile de vânzare cumpărare, în contractele de vânzare cumpărare sau fie și în prospectele dezvoltatorului că proiectul rezidențial respectiv va include și o școală de stat? Dacă da, proprietarii cumparători ar putea să deschidă o acțiune în instanță ca și creditori ai unei obligații de a face a dezvoltatorului, substituindu-se acestuia, împotriva primăriei pentru a cere anularea donației pe motiv de neîndeplinire a sarcinii. Separat, ei ar putea chema în judecată dezvoltatorul, pentru a-l obliga să construiască școala pe un alt teren.

Dacă însă totul e bazat pe vorbe și nu există nimic scris, cumpărătorii nu au calitate procesuală.

Kyandra a scris:

Terenul respectiv este prea mic pentru ca respectiva construcție să fie autorizată ca și școală, chiar dacă nu era conducta de gaze. Legea prevede pentru școlile mici din mediul rural o suprafață minimă a terenului de 2500 mp, ori acolo abia dacă sunt 1000. Oricum ai lua-o, acolo nu se poate autoriza o școală, Și deocamdată, ambele părți implicate aruncă pisica de la una la alta: primăria că nu poate investi în altă locație pt că are această donație cu sarcină, de care tot ea recunoaște că nu se poate folosi. Dezvoltatorul... a donat... nu mai are treabă. De aceea mă interesează, cum se poate cere anularea donației respectiv pentru a obliga primăria ca, în schimbul taxelor încasate (multe), să cumpere/exproprieze alt teren, să facă școala...