Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine eliberează concediul medical pentru îngrijirea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine eliberează concediul medical pentru îngrijirea pacientului ...

Cine eliberează concediul medical pentru îngrijirea pacientului oncologic peste 18 ani?
Bună ziua,

Medicul care tratează pacientul (medicul specialist).
Articolul 30^2
(1) Concediul și indemnizația pentru îngrijirea pacientului cu afecțiuni oncologice, precum și ședințele de evaluare psihologică clinică, respectiv de consiliere psihologică clinică se acordă pe baza certificatului de concediu medical eliberat de medicul specialist.
[ link extern ]

Aveți informații suplimentare în acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_583...