Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa vand apartamentul. Cumparatorul nu este in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa vand apartamentul. Cumparatorul nu este in tara si nu ...

Vreau sa vand apartamentul. Cumparatorul nu este in tara si nu poate face doua drumuri - unul pentru avans / precontract si altul pentru contractul final. Exista vreo modalitate prin care poate achita avansul fara sa fie nevoie sa vina in tara?
Avansul se achita prin transfer. Nu e nevoie sa fie in tara. Problema e sa aiba cine sa semneze precontractul, presupun ca asta e intrebarea. Face o procura de reprezentare cuiva sau va achita pur si simplu, cu titlu de avans, o suma, prin transfer bancar. Dar este un risc pentru cumparator.
Pai sa nu faca 2 drumuri daca vrea sa vina personal sa vina sa incheie direct contractul.
O poate face si prin imputernicit.
gi-jane2, moderator