avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in caz de divort sau decesul sotului ...raman in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in caz de divort sau decesul sotului ...raman in strada?


Buna .
Va rog sa-mi spuneti in caz de divort sau decesul sotului ce se intampla? Raman in strada,desi am muncit la constructia casei ?
Sunt cu sotul din 08.08.1999, in 09.08.2008 ne-am casatorit fara a incheia vre-o conventie matrimoniala.
1. pe 08.03.2001 sotul a cumparat un teren pe numele lui
2. din 2005 locuim impreuna
3. in 03.2007 a fost emisa autorizatia de constructie pe numele lui
4. impreuna am ridicat casa,procesul verbal de receptie de terminare a lucrarii de constructie este pe 10.04.2016
5. din data casatoriei, 09.08.2008 am domiciliul la adresa casei desi nu exista.
6. Temelia la casa este turnata in 2010.

Avem doi copii minunati , viata este roz...dar daca......ce pot face???
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:14, 28 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În caz de deces moșteniți.
Daca divorțați o sa analizeze avocatul dacă nu aveți drept de creanță.Pare sa aveți.
Sa mergeti și cu actele la avocat deoarece asa se analizează cazul.
Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Foarte simplu "daca" se pune problema contactati un av pt a afla ce drepturi aveti in caz de divort ..In principiu aveti un drept de creanta pt sumele

de bani cu care ati contribuit la edificarea imobilului.In caz de deces il mosteniti alaturi de copii..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici nu aveați cum sa fi încheiat atunci vreo convenție matrimoniala, pentru ca sunt reglementate abia din octombrie 2011, când a întrat în vigoare noul Cod civil.
Toate lucrurile s-au întâmplat în timpul căsătoriei.
Indiferent pe numele cui.
Asta înseamnă că tot ce ați dobândit în timpul căsătoriei este bun comun.
La decesul soțului, veți moșteni o cota parte, in calitate de soție supraviețuitoare
Ultima modificare: Marți, 28 Iunie 2022
raluk0207, utilizator
Ce puteti face? Sa stati extrem de linistita de vreme ce bunurile dobandite in timpul
casatoriei sunt bunuri comune!
In plus, aveti vocatie succesorala in caz de deces!

O zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi asupra unui teren primit prin donatie de sot adina78 adina78 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii.:) Sunt casatorita din 1999. In 2005 socrii i-au donat sotului meu un teren intravilan, pe ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar Felicia Geru Felicia Geru Buna ziua, In 2017 am făcut un credit ipotecar pe 17 ani și am achiziționat un apartament . Creditul a fost făcut pe numele meu, eram necăsătorită. In ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters86398 ContSters86398 bun ziua as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns impreuna cu sotul meu am construit o casa pe terenul socrului-pe numele acestuita Daca ar fi sa ... (vezi toată discuția)