Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna. Mi-a fost retinut permisul pentru nerespectarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna. Mi-a fost retinut permisul pentru nerespectarea prevederilor ...

Buna. Mi-a fost retinut permisul pentru nerespectarea prevederilor legale privind depasirea autovehiculelor pe o perioada de 60 de zile. Insa in loc de amenda am primit doar avertisment. Toti celor care le-am povestit spun ca asa ceva nu exista. Legea spune ca pentru fapta savarsita primesti amenda contraventionala, puncte si se retine permisul. Imi puteti da un sfat?
Nu, legea spune ca sanctiunea principala poate fi si avertismentul.

Articolul 95
(1) Încălcarea dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracțiuni, constituie contravenție și se sancționează cu avertisment ori cu amenda ca sancțiune principală și, după caz, cu una dintre sancțiunile contravenționale complementare prevăzute la art. 96 alin. (2).
[ link extern ]
latka, moderator
Deci agentul a fost domn pana la urma. Va multumesc!