Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... In cazul in care vreau sa organizez un protest pasnic, ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

In cazul in care vreau sa organizez un protest pasnic, de ce ...

In cazul in care vreau sa organizez un protest pasnic, de ce acte am nevoie?
O cerere la comisia pentru adunările publice de la primăria din localitatea unde doriți să organizați protestul, conform legii 60/1991.
Potrivit legii, adunările publice - mitinguri, demonstraţii, manifestaţii, competiţii sportive, procesiuni şi altele asemenea -, ce urmează să se desfăşoare în pieţe, pe căile publice ori în alte locuri în aer liber, se pot organiza numai după declararea prealabilă prevăzută de prezenta lege.
Pentru organizarea adunărilor publice solicitanţii se vor adresa, în scris, primarului unităţii administrativ-teritoriale pe a cărei rază urmează să se desfăşoare adunarea.