Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. In urma trimiterii scrisorii medicale catre ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. In urma trimiterii scrisorii medicale catre MM, acesta ...

Buna ziua.
In urma trimiterii scrisorii medicale catre MM, acesta a refuzat emiterea dovezii pentru medicul de familie pt concediul de risc maternal.
Inafara de contestatie la ITM ce mai pot face eu in calitate de salariata gravida sarcina gemelara cu risc?
Pe langa ITM va mai puteti adresa si DSP
Medicul de medicina muncii nu are obligatia legala sa trimita o dovada la medicul de familie pentru existenta unui risc maternal.
Legislatia in vigoare mentioneaza obligatia medicului de familie sau a medicului specialist ginecolog de a emite concediu de risc maternal daca constata un ris pentru mama sau fat in urma unei examinari medicale.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ]
Pentru tergiversarea medicului de familie in emiterea concediului de risc maternal puteti sesiza DJSP in scris, cu nr. de inregistrare/ data.