Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua,certificatele de naștere plastificate sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua,certificatele de naștere plastificate sunt valabile ...

Bună ziua,certificatele de naștere plastificate sunt valabile sau nule? Mă interesează la depunerea dosarului pentru înscrierea la facultate ,deși se face online după confirmarea rezultatului trebuie să merg fizic cu actele originale.Mulțumesc!
sunt nule
Certificatele de stare civilă, adică cele de naștere, căsătorie sau deces, plastifiate ori modificate sau completate fără drept devin nule.

Nulitatea acestor documente va fi constatată de către ofițerii de stare civilă, funcționarii din cadrul direcției de evidența populației sau din cadrul serviciilor publice comunitare de evidență a persoanelor ori ofițerii de stare civilă din cadrul misiunilor diplomatice și oficiilor consulare de carieră ale României.
www.avocatnet.ro/articol_559...