Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, am o intrebare, daca am o firma si am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, am o intrebare, daca am o firma si am accesat 3 credite ...

Buna ziua,
am o intrebare, daca am o firma si am accesat 3 credite pe firma , din care unul a fost platit integral, si au mai ramas 2, pe care din pacate firma nu le mai poate platii, ceva a mer foarte rau si firma nu mai are activitate si nu mai pot plati.... Se va trece la procedura de executare silita pentru mine si sotie ? Avem si un apartament luat , si sincer nu as vrea sa ajunga nimeni pe strada din cauza mea . Ce as putea sa fac ? Va multumesc!
Bună ziua,

Pentru început este important de precizat dacă dumneavoastră, ca persoană fizică, sunteți fideiusor în oricare dintre cele doua contracte credit. În cazul în care sunteți fideiusor, lucrurile se complică pentru că în acest caz ați garantat îndeplinirea obligației de către firmă și Banca se poate îndrepta direct împotriva dumneavoastră.

Vă recomand să transmiteți contractele de credit unui avocat pentru analiză ca să vă poată sfătui ce să faceți mai departe.

O seară frumoasă!

Cu stimă,
Avocat Samuel MICULA

Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.