Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am trimis prin comandă plătită printr-un site a ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am trimis prin comandă plătită printr-un site a unei firme ...

Am trimis prin comandă plătită printr-un site a unei firme cu mai multe firme de curierat un colet care nu a mai ajuns la destinatar. Unde trebuie să fac chemarea în judecată ,la judecătoria din raza domicililui a firmei sau la judecătoria de care apartin eu cu domiciliu ?Multumesc
Buna seara,

Regula generala cu privire la competenta teritoriala a instantelor este ca cererea de chemare în judecată se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază sau îşi are sediul pârâtul, daca legea nu prevede altfel. (art. 107 din Codul de Procedura Civila).

Prin urmare, instanta la care trebuie sa va adresati este cea din raza sediului celui impotriva caruia va indreptati. Totusi, in situatia in care va adresati cu cererea instantei din raza domiciliului dvs. si firma parata nu va invoca exceptia de necompetenta la primul termen, aceasta instanta va judeca in continuare cauza.

Va recomand, totusi, sa luati legatura cu un avocat care sa va ghideze in acest sens.

O seară frumoasă!

Cu respect,
Avocat Samuel Micula
Manuela Rășină, administrator