Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cheltuieli deduse pe o asociatie non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cheltuieli deduse pe o asociatie non profit

Buna ziua, am infiintat o asociatie non profit pentru ajutorarea copiilor cu autism. M-ar interesa ce mai pot sa cumpar, deduc cu banii din asociatie inafara de terapii si drum? adica se pot cumpara si haine , alimente, jucarii necesare intretinerii copilului? multumesc
george-neagu, moderator
depinde ce ati scris in statut ca scop, obiective si mijloace, ca in functie de asta anumite cheltuieli se incadreaza sau nu in categoria celor necesare pentru urmarirea scopului si obiectivelor si desfasurarea activitatilor asociatiei. Nu exista o lista oficiala cu ce se poate si ce nu, totul e sa poti argumenta credibil de ce o cheltuiala este in interesul desfasuarii activitatii conform cu scopul si obiectivele asociatiei