Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut pe chitanta de mana cu 2 martori pentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut pe chitanta de mana cu 2 martori pentru o perioada de ...

Imprumut pe chitanta de mana cu 2 martori pentru 7 ani. Am ajutat un prieten, de fapt ajutor reciproc, el ajutandu-mi parintii in varsta cu anumite servicii, vizita la medic, verificari periodic ca sunt bine si nu le trebuie nimic, etc, iar eu i-am dat 25.000 de euro fara alte obligatii, decat cele sus mentionate, chiar platind tot ce facea dar eram multumit ca avea grija, sa-si cumpere o garsoniera. Am facut chitanta de mana cu datele personale, datata, cu 2 martori am specificat data restituirii.... si pentru ce i-am dat suma. Acum 3 ani, respectiv 2, mi-am pierdut ambii parinti si anul acesta se implinesc 7 ani cat am trecut in chitanta. Nu par semne ca ar avea banii, sau nu toti. Pot primi ceva si sa fac o alta chitanta pentru restul? Daca nu primesc nimic pot inscrie chitanta, nu stiu cum sa ma pronunt, sa il execut prin vanzarea casei? Sau sa o inscriu la cadastru, spun poate prostii. Rog sfaturi. Mulțumesc!
biulian, utilizator
Aveti sanse,nu martorii sunt cheia procesului ci inscrisul si modul in care e formulat.
sa va dea banii daca nu merge la notar..
faceti-va si alte probe. vorbiti pe whatsapp?
ce bani va da acum si ce termen vrea pt restul?
gi-jane2, moderator
5000 acum si restul spune cate 5000 pe an. Si pe wapp ce discutie sa pot avea, nu este clara chitanta? Dupa cum scrie si dl. avocat Niculescu, am trecut numele ambilor, cine imprumuta si cine primeste, adresa, cnp, date c. i., am scris suma in cifre, litere, data pana la care trebuie restituita, am pus data semnarii, am scris si pentru ce a cerut-o imprumut pentru ca in acea zi a platit casa, si adresa casei cumparate cu banii mei integral, acum valoreaza cel putin dublu. Nu cred ca am omis ceva, poate doar la martori parca am trecut doar numele fara cnp/c. i., nu sunt sigur.
biulian, utilizator
deci abia poate returna 5 mii dupa 9 ani si acuma ca suntetm in criza , o sa poata da 5000 pe an ? ce optimist
daca era de buna credinta va contacta pana sa se implineasca termenul

biulian a scris:
31 aprilie 2020.

Bine că nu ați trecut 30 februarie!