Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RECURS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RECURS

Recurs

bUNA ZIUA, VREAU SA STIU DACA UN INDIVID, RECIDIVIST, A PRIMIT CONDAMNAREA DEFINITIVA+UN REST DE ZILE DE LA PRIMA CONDAMNARE, AR MAI PUTEA FACE RECURS LA CURTEA CONSTITUTIONALA SAU AR MAI PUTEA FACE CEVA, AR MAI EXISTA VREO CALE DE ATAC?
MULTUMESC ANTICIPAT.
buna ziua,
recursul se judeca la Inalta Curte de Casatie si Justie. ... nu la Curtea Constitutionala!
Recursul este o cale extraordinara de atac si trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de art.438 cod procedura penala
Inalta Curte de Casatie si Justitie vroiam sa scriu, imi cer scuze. In cat timp se poate face recursul?
Multumesc.
Termenul de declarare a recursului în casaţie

Art. 435.
Recursul în casaţie poate fi introdus de către părţi sau procuror în termen de 30 de zile de la data comunicării deciziei instanţei de apel.
Multumesc.