Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... In conditiile in care plafonul de aplicare al ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

In conditiile in care plafonul de aplicare al facilitatilor fiscale ...

In conditiile in care plafonul de aplicare al facilitatilor fiscale in sectorul constructiilor a fost redus de la 30000 lei la 10000 lei, inseamna ca cei care au salariul brut peste 10000 lei vor contribui automat la Pilon 2? Cei 3,75% se retin din suma care depaseste cei 10000 sau la tot brutul? Sau nu e obligatoriu?
cei care au salariul brut peste 10.000 lei pt diferenta va plati coa integrala la CAS de 25% .
Pt 10.000 lei se va plati cota redusa de 21.75 % sau prin optiune puteti plati 25% .