Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! La contractul part time pentru studenți ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! La contractul part time pentru studenți se aplica ...

Bună ziua! La contractul part time pentru studenți se aplica noua lege de la 1 august ?
Bună ziua,
OG 16 prevede o serie de excepții pentru această regulă ce a mai fost aplicată între august 2017 și decembrie 2019. Mai exact, cuantumurile majorate de CAS și CASS nu se vor aplica pentru:
- cei cu mai multe contracte de muncă, dacă baza lunară de calcul aferentă este cel puțin egală cu salariul minim brut;
- elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
- ucenici de până la 18 ani;
- persoane cu dizabilităţi sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;
- pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii).

Pentru mai multe informații, accesați următorul link: www.avocatnet.ro/articol_619...
Elena Andreea, administrator