avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit pentru o ...

Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit pentru o datorie din 2006,(de pe siteul judecatoriei) ,stiu ca este prescrisa aceasta datorie ,iar intrebarea mea este cand pot depune contestatia la executare si cum pot evita poprirea pe salariu.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: jhon73 , utilizator 16:31, 30 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După ce primiți de la executor somația.
Daca știți sa faceți contestația o puteti depune.
Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Formulati contestatia in termen de 15 zile de la data la care primiti acasa comunicarea actelor de executare. Daca vreti sa fie oprita poprirea pe perioada dosarului, formulati cerere de suspendare a executarii.


jhon73 a scris:

Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit pentru o datorie din 2006,(de pe siteul judecatoriei) ,stiu ca este prescrisa aceasta datorie ,iar intrebarea mea este cand pot depune contestatia la executare si cum pot evita poprirea pe salariu.
Va multumesc!

Buna ziua!
Am reusit sa castig procesul cu firma de recuperare nu sa facut apel si urmeaza sa fie definitiva,treaba este ca, ei au reusit sa i-mi opreasca o anumita suma de bani. In incheierea Judecatoriei se admite anularea tuturor formelor de executare,intoarcerea executarii silite ,dispune restituirea taxei judiciare de timbru si a tuturor sumelor de bani incasate de creditor sau BEJ.Sumele poprite au fost incasate de catre BEJ si intrebarea mea este:
- ma adresez direct BEJ pentru recuperarea banilor sau trebuie sa fac altceva in legatura cu firma de recuperare??? Va multumesc anticipat!!!
Buna ziua!
Am reusit sa castig procesul cu firma de recuperare nu sa facut apel si urmeaza sa fie definitiva,treaba este ca, ei au reusit sa i-mi opreasca o anumita suma de bani. In incheierea Judecatoriei se admite anularea tuturor formelor de executare,intoarcerea executarii silite ,dispune restituirea taxei judiciare de timbru si a tuturor sumelor de bani incasate de creditor sau BEJ.Sumele poprite au fost incasate de catre BEJ si intrebarea mea este:
- ma adresez direct BEJ pentru recuperarea banilor sau trebuie sa fac altceva in legatura cu firma de recuperare??? Va multumesc anticipat!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Materie: litigii cu profesioniştii obiect: contestaţie la executare enachemarinalin enachemarinalin Buna ziua , Am facut contestatie la executare impotriva unei firme de colectare debite . Am doua dosare pe care consider le-am castigat. Solutiile au fost ... (vezi toată discuția)
Întoarcerea executării silite pe cale separată. am câștigat ... marian19 marian19 Întoarcerea executării silite pe cale separată. Am câștigat in instanță întoarcerea executării, legalizat hotărârea ca neapelata și acum nu mai ... (vezi toată discuția)
Interpretare admitere in parte contestatie executare silita Andreea Vass Andreea Vass Stimate d-le/ dna avocat, Ma aflu in dezacord cu avocatul care ma reprezinta intr-un caz de contestare a unei executari silite, respectiv poprirea aferenta ... (vezi toată discuția)