Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... neclaritate despagubire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

neclaritate despagubire

am lovit din neatentie si graba oglinda unei masini ,am oprit ,am constatat pagubele impreuna cu soferul pagubit si am convenit la intelegere despagubire,fara amiabila sau politie;au trecut 5 zile si nu mi a comunicat inca suma pe care o doreste ca despagubire;ce variante exista daca pagubitul pretinde o suma cu care nu sunt de acord?mai pot sa i dau polita de asigurare fara sa mergem la politie?am fost de acord cu pagubele ce le am constatat impreruna;eu am condus masina de servici,asigurare pe nume patron;daca patronul evita sa dea asigurare ,il pot obliga legal?
Dupa o saptamana se poate incheia amiabila?
Sa se razgandeasca cu privire la ce anume?si eu pot declara ca m a indus in eroare ,ca a acceptat despagubire sau inlocuire oglinda si apoi s a razgandit
Daca ma duc eu la politie dupa o saptamana,ce urmari sunt?
E corect sa pretinda bani pt o oglinda noua daca a lui era uzata,de 11 ani?
Vulturudac, utilizator
Legal nu se poate încheia constatarea amiabila după mai mult de 24 de ore. Doar dacă se declară o altă dată a evenimentului. E corect să ceară bani de o oglindă nouă, dacă ar fi prin asigurare i s-ar monta piesă nouă. Și dvs. dacă ați fi în această situație, de păgubit, ați dori la fel. Dacă vă duceți la poliție și declarați accidentul cu data reală vi se ia permisul.

daca declar alta data a evenimentului e fals in declaratii,adica infractiune;e corect sa ceara oglinda noua daca eu doar i-am crapat sticla si carcasa si o mai poate folosi pe cea veche?dar inlocuire elemente deteriorate nu se poate?adica sticla si carcasa spate oglinda?asiguratorii i ar fi pus oglinda noua sau ar fi reconditionat o pe cea originala?eu daca as fi in aceeasi situatie nu stiu cum as dori,dar nu e relevant;daca merg la politie si declar accidentul cu data reala ,numai mie mi se retine permisul si amenda sau la amandoi?nedeclararea accidentului in 24 ore e penal daca e cu victime,ceea ce nu e cazul nostru;la noi e dauna minora,crapat sticla si carcasa retrovizoare sofer;daca il despagubesc cu cat vrea,ce hartii ar fi util sa fac ca sa am dovada ca am dat banii?ceva proces verbal de mana sau e necesar la notar?dar daca il despagubesc cu cat consider eu ca merita,ma poate da in judecata?pt ce?
Prea multa despicare a firului in 4, eu am dorit doar sa arat care ar putea fi niste consecinte negative, au mai fost niste situatii asemanatoare relatate pe acest forum. Ideal e sa apelati la solutiile prevazute de lege, altfel intrati intr-o zona cu multe posibilitati. Poate ca omul s-a razgindit pur si simplu si isi va repara oglinda singur.
Cand nu o respecti, legea nu te apara. Pentru a scapa de scris o hartie (amiabila) v-ati facut atata bataie de cap. Oare merita? Acum nu aveti incotro, trebuie sa asteptati cu toate riscurile de rigoare. Si la tinerete e foarte greu......