Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua ! La ultimul loc de muncă mi.am dat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua ! La ultimul loc de muncă mi.am dat demisia la care ...

Bună ziua !
La ultimul loc de muncă mi.am dat demisia la care aveam asigurare medicală privată de grup făcută în cadrul companiei valabilă până în februarie 2023.
Întrebarea mea este : Dacă mi.am dat demisia mai beneficiez de serviciile medicale aferente sau încetează odată cu încetarea CMI sau asigurarea încetează automat la termenul prevăzut inițial adică februarie 2023 ?
Aștept răspuns concret !
Nu puteți primi un răspuns concret de la cineva care n-are acces la contract.

Dacă nu aveți la firma de unde ați plecat pe cineva care poate fi întrebat, puteți afla doar astfel:
- citind contractul de asigurare, dacă vi s-a pus la dispoziție când s-a făcut și dacă vi l-ați salvat pe undeva - e posibil să scrie ce se întâmplă cu calitatea de asigurat dacă salariatului îi încetează contractul de muncă;
- de la una dintre unitățile medicale (clinică, laborator de analize) cu care este în relație firma de asigurare. Mergeți cu cartea de identitate că pot întreba asigurătorul. Dacă vor, bineînțeles.

Emilika40, utilizator
Începutul protecției prin asigurare
Protecţia prin asigurare începe la data menţionată
în certificatul de membru transmis de către
SIGNAL IDUNA. În cazul modificărilor intervenite
pe durata derulării contractului, protecţia
suplimentară se va aplica de la data modificărilor
convenite.
Sfârșitul protecției prin asigurare
Protecţia prin asigurare încetează la data
menţionată în certificatul de membru transmis
de către SIGNAL IDUNA, la decesul persoanei
asigurate, la momentul în care persoana
Asigurată nu mai îndeplinește condiţiile pentru a fi
asigurat sau la rezilierea contractului de asigurare
(totală sau parţială) de către SIGNAL IDUNA sau
Contractant.
Teritorialitate
Sunt acoperite prin asigurare serviciile medicale
ce pot fi efectuate doar pe teritoriul României,
dacă nu este specificat altfel în contractul de
asigurare.
Plata primelor de asigurare
Prima de asigurare se achită de către Contractant
Nu îmi dau seama din ce ați pus aici. Nu scrie clar dacă încetarea contractului de muncă duce la pierderea calității de asigurat.

Rugați medicul de familie să vă dea un bilet de trimitere simplu (deci nu pe formular înseriat, care se folosește la investigații decontate) pentru niște analize de care aveți nevoie și mergeți cu el la un laborator unde ați avea dreptul să le faceți gratuit pe asigurarea de la firmă. Acolo vor verifica în sistem dacă figurați ca asigurată.
Explicați, totuși, situația înainte, ca să nu fiți pusă într-o postură neplăcută.
Sau - fara sa va mai complicati - cereti telefonic informatii despre statusul dvs. asiguratorului SIG. ID. Acesta are numar de telefon destinat exact acestui scop , de a da informatii persoanelor asigurate , este 021-9910 . Asigurarile de grup au alt regim , sunt facute pe numar de persoane , nu nominal pe fiecare angajat , tocmai pentru ca pot exista fluctuatii de personal de la o luna la alta . Cu certitudine exista in contract prinsa o modalitate prin care Contractantul ( fostul dvs. angajator ) anunta asiguratorul pentru ce angajati plateste lunar prima de asigurare .