Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit MICRO OUG 16 din 15 Iulie 2022
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit MICRO OUG 16 din 15 Iulie 2022

Conform modificarilor aduse Codului Fiscal prin OUG 16 din 15 Iulie 2022:
"[...]
Art. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe
veniturile microîntreprinderilor în cursul anului
(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează
venituri mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor
realizate din consultanţă şi/sau management în veniturile totale
este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit
începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre aceste
limite, fără posibilitatea de a mai opta pentru perioada
următoare să aplice prevederile prezentului titlu."

Daca pe parcusul anului 2022 o societate este incadrata la Microintreprindere si este platitoare de Impozit pe Venit de 1%, aceasta devine platitoare de Impozit pe Profit de 16% de la 1 Ianuarie 2023 daca pe parcursul anului 2022 a depasit veniturile de 500.000 euro?
Sau aceasta devine platitoare de Impozit pe profit in 2023 in momentul in care depaseste din nou 500.000 de euro venituri in 2023?

Va multumesc.
Din pacate incadrarea la 01.01.2023 pt o firma se va face in functie de cifra de afaceri realizata la 31.12 a anului precedent , adica 31.12.2022. Daca nu se mai schimba ceva poate pana atunci.