avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri consultanta 2022 sau 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri consultanta 2022 sau 2023

Noul plafon în funcție de care firmele se încadrează la regimul de impozitare micro sau la regimul de impozitare pe profit se aplică începând cu veniturile aferente anului 2023 sau cu veniturile aferente anului 2022.
Imi puteti spune baza legala?

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 27 Decembrie 2022
Coordonare, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 00:28, 24 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cand ne uitam la 01.01.2023 sa vedem ce regim aplicam in 2023 , conditiiile ca sa fiti micro trebuie indeplinite la 31 dec a anului precendent adica la 31.12.2022 ( exceptie face plafonul de 500.000 euro care se aplica doar incepand cu veniturile din anul 2023).

Baza legala art 47 alin 1 din Codul fiscal modificat prin OG 16/2022 :

" ART. 47 - Definiția microîntreprinderii

(1) În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 500.000 euro . Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar în care s-au înregistrat veniturile; Norme metodologice

d) capitalul social al acesteia este deținut de persoane, altele decât statul și unitățile administrativ-teritoriale;

e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerțului sau la instanțele judecătorești, potrivit legii.

f) a realizat venituri, altele decât cele din consultanță și/sau management, cu excepția veniturilor din consultanță fiscală, corespunzătoare codului CAEN: 6920 - «Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal», în proporție de peste 80% din veniturile totale;
(la 23-12-2022, Litera f) din Punctul 5. , Articolul I a fost modificată de Punctul 2, Articolul I din LEGEA nr. 370 din 20 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1228 din 20 decembrie 2022 )

g) are cel puțin un salariat, cu excepția situației prevăzute la art. 48 alin. (3);

h) are asociați/acționari care dețin peste 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cel mult trei persoane juridice române care se încadrează să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, incluzând și persoana care verifică îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezentul articol.
Inca nu imi este clar cum trebuie sa interpretez acest plafon de 500.000 euro.
Conform articolului 47, (1), c), avem conditia ca la 31.12.2022 sa avem o CA mai mica de 500.000 euro si mai sus mentionati "exceptie face plafonul de 500.000 euro care se aplica doar incepand cu veniturile din anul 2023".
Mai exact, daca la 31.12.2022, contribuabilul are CA > 500.000 eur, dar estimeaza ca in cursul anului 2023 CA va fi mai mica de acest plafon, poate ramane micro?
Da sigur ...va trece la profit in TRIM in care va depasi 500.000 euro . Daca nu va depasi ramane micro si in 2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consultanta impozit microintreprindere issimo67 issimo67 Buna ziua, 1.Va rog sa-mi precizati care este baza legala(act normativ ,art, alin, lit. pentru incadrarea activitatiilor desfasurate de o microintreprindere ... (vezi toată discuția)
Impozit micro oug 16 din 15 iulie 2022 Alexandru Cata Alexandru Cata Conform modificarilor aduse Codului Fiscal prin OUG 16 din 15 Iulie 2022: \"[...] Art. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile ... (vezi toată discuția)
Micro oug 16/2022 consultanta AntreprenorNou AntreprenorNou Buna ziua, Pt. micro 2023 conform OUG 16/2022, cod CAEN 6022 intra la consultanta? Pt. încadrarea la micro acele venituri de maxim 20% din consultanta se ... (vezi toată discuția)