Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Accidentul vascular suferit in timpul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Accidentul vascular suferit in timpul serviciului ...

Buna ziua,
Accidentul vascular suferit in timpul serviciului este considerat accident de munca sau boala profesionala?!
Daca persoana respectiva este navigator si accidentul vascular s-a produs la nava, in Italia( compania la care este angajat este tot italiana), cine ar trebui sa stabileasca incadrarea bolii?! Mentionez ca a fost trimis de la nava la spital unde a stat internat pana s-a stabilizat si apoi a fost trimis in tara.
Nu precizati daca persoana respectiva era angajat la firma italiana prin intermediul unei firme romanesti de plasare forta de munca. Daca nu, atunci se respecta numai prevederile legislatiei italiene.
Daca da, se respecta si prevederile legislatiei romanesti, respectiv HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
Sectiunea a 4-a Comunicarea, cercetarea si inregistrarea evenimentelor produse in afara granitelor Romaniei, in care sunt implicati lucratori ai unor angajatori romani, aflati in indeplinirea sarcinilor de stat, de interes public sau a indatoririlor de serviciu, art. 143-146.