Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua!Cate zile de concediu medical are dreptul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua!Cate zile de concediu medical are dreptul un angajat ...

Bună ziua!Cate zile de concediu medical are dreptul un angajat până la comisie?
De regula 90 de zile dar poate fi pana la 1 an in cazul unor boli speciale.
Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.

Durata de acordare a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire