Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Un angajat legal care face curatenie in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Un angajat legal care face curatenie in bloc,casa ...

Buna ziua. Un angajat legal care face curatenie in bloc,casa scarii este angajat cu 350 lei. Acum se vehiculeaza idea,ca un angajat nu poate sa fie angajat sub salariul minim pe economie. Societatea nu poate plati salariul minim pe economie. Este adevarat? Cine cunoaste legea? Multumesc.
HUBARDONI, utilizator
Este vorba de o ordonanta:
[ link extern ]
Insa nu e vorba de ce ati auzit, ci despre contributiile celor care nu au decit un contract de munca cu norma partiala (2, 4 ore)
"Începând cu veniturile aferente lunii august 2022, în cazul contractelor individuale de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial pentru care nivelul contribuției de asigurări sociale și cel al contribuției de asigurări sociale de sănătate sunt sub nivelul contribuțiilor calculate asupra unei baze de calcul egale cu salariul de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează, se introduce obligația plății contribuției de asigurări sociale și, respectiv, a contribuției de asigurări sociale de sănătate la nivelul celor datorate pentru o bază de calcul reprezentată de salariul minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna în care contractul a fost activ. Sunt prevăzute anumite excepții în noile prevederi introduse."
[ link extern ]
latka, moderator
350 lei pentru cate ore?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cornel Vasile a scris:

350 lei pentru cate ore?

Este vorba de cateva ore (nu stiu exact) pana cand termina de curatat casa scarii. Presupun ca este vorba de 4,ori 5 ore pe zi.
HUBARDONI, utilizator
Daca 350 lei e salariul net, poate lucra cu o normă parțială zilnica de 1 ora și 45 minute, legal vorbind