Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Regulament al poliției pt audiție petiție
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Regulament al poliției pt audiție petiție

Buna ziua
Am depus o petie online către Poliția Galați, eu locuind în București. Am stabilit telefonic o dată a audierii, data la care să călătoresc la Galați. În săptămâna audierii am avut examen de masterat și o zi de spitalizare. Am cerut întârzierea audierii cu 2 zile. Comisarul mi a cerut acte personale care să dovedească examenul de masterat și spitalizarea, acte care sunt strict private. A motivat că cere acest lucru pt că are o perioada când poate organiza audierea și că dacă o întârzie are dreptul să mi ceara aceste acte justificative.
Mi se pare suspect. Are acest drept? Care e legea care prevede că am obligația să prezint aceste acte?
Mulțumesc.
AlisR, utilizator
Atat timp cat dv initial ati convenit un termen data si ora audiere si ulterior ati solicitat reconvocarea audierii pentru
a justifica cererea dv ,este temeinic si legal sa prezentati documente justificative ,documente pe care agentul responsabil urmeaza sa le anexeze la dosarul n cercetare la unitatea de politie