Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drept la somaj dupa concediu de maternitate si fost ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drept la somaj dupa concediu de maternitate si fost angajator in insolventa

Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la somaj avand in vedere ca mai am putin si termin concediul de meternitate iar fostul anagajator e in procedura de insolventa
Mentionez am lucrat inainte de concediul de maternitate mai mult de 5 ani la fostul angajator.
Daca am dreptul la somaj, as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru dosar si cum se calculeaza somajul in acest caz.
Multumesc
Buna seara,
veti avea nevoie de cartea de munca, inchisa, copie dupa actul de identitte, certificat de nastere, diploma studii, adeverinta angajator.Va recomand sa mergeti la AJOFM, sa va dea dansii un fluturas cu actele necesare, pentru a nu omite ceva.
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, un procent din media salariului brut lunar pe ultimele 12 luni, astfel: 3% pentru cei cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani; 5% pentru cei cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani; 7% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani; 10% pentru un stagiu de cel putin 20 de ani.

1. Sunteti in concediu de maternitate sau in CCC?
2. Daca sunteti in concediu de maternitate, dupa ce se termina acesta nu intrati in CCC pana la varsta d 2 ani?
3. Daca sunteti in CCC, dupa ce se termina acesta veti face cerere la angajator (care va fi reprezentat de lichidatorul judiciar) de reincepere a activitatii si apoi veti fi concediata si veti intra in somaj.
4. Actele necesare pentru inscrierea la AJOFM pentru a primi indemnizatia de somaj:
- dosar cu sina;
- carte de identitate (copie);
- certificat casatorie (copie);
- certificat de nastere (copie);
- copie acte sudii/calificare;
- copie dupa carnetul de munca;
- adeverinta medicala (de la medicul de familie);
- certificat fiscal (de la Adm. fiscala);
- adeverinta tip cu salariul pe 12 luni (Anexa 14).
5. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
Sunt in CCC.
Multumesc mult pentru raspuns.
Concedierea de catre lichidatorul judiciar se face imediat sau trebuie sa mai merg la serviciu o perioada?
Art 86 (6) din Legea 85/2006 prevede:
Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta, de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare.