Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de constatare contestat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de constatare contestat

Locuiesc in Ploiesti si am avut un accident de masina in Bucuresti, sector 6. Am fost lovit in spate de un autoturism si impins pe contrasens.In accident au fost implicate 3 autoturisme.Ne-am deplasat toti trei la Brigada Rutiera Bucuresti- Biroul Accidente Usoare din Splaiul Independentei, 311 si dupa 40 de zile am primit Procesul Verbal de constatare cu aviz nefavorabil. Nu sunt de acord cu rezolutia si doresc sa contest in instanta procesul verbal. Intrebarea este la instanta pot contesta procesul verbal ? Pot sa ma adresez si unei instante din Ploiesti unde am domiciliu?
gigel10, utilizator
Da, de curind (aprilie) puteti depune, alternativ, plingerea si la judecatoria de unde apartineti.
Articolul 32
(1) Plângerea se depune și se soluționează în baza competenței alternative la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul.
[ link extern ]