avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la vanzarea auto de pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la vanzarea auto de pe firma

Buna ziua, detin o societate care acum este platitoare de TVA dar anul trecut, cand am achizitionat 1 auto din UE eram neplatitor de TVA asadar la momentul cumpararii bunului am platit si TVA-ul aferent. Acum firma fiind platitoare de TVA daca vand(instrainez) acel auto mai trebuie sa platesc TVA catre stat sau nu? Ar insemna sa platesc TVA de 2 ori pentru acelasi bun. Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 29 Iulie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:01, 28 Iulie 2022
trebuie sa platiti TVA la vanzare dar dvs aveti dreptul sa va ajustati ( sa va deduceti ) in decontul de TVA , 4/5 din taxa platita la achizitie. Ati platiit TVA in Romania la achizitie ?
Buna ziua, da ,intreg TVA-ul a fost platit la monentul achizitiei in Romania.
Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2022
Edancin, utilizator
Aveti drept de ajustare in raport de 4/5 .
De ex daca ati platit 1000 lei TVA ...veti ajusta in decontul de TVA ( deduce ) 4/5 x 1000 = 800 lei. Perioada de ajustare este de 5 ani cf art 305 din Codul Fiscal.
Se considera ca 1 an ati folosit masina in perioada cand erati neplatitor de TVA ( scop netaxabil) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la depasirea plafonului de 300000 lei ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca am depasit plafonul de 300000 lei in luna august 2018 si daca ma inregistreaza ca platitor de tva trebuie sa platesc tva-ul la diferenta ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor tva, achizitie auto intracomunitara sylvia_dana2002@yahoo.com sylvia_dana2002@yahoo.com BUna Ziua, Daca un PFA neplatitor de TVA doreste sa achizitioneze din Germania un auto val. 30.000 eur si se inregistreaza in acest scop cu 091 pt TVA si 095 ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara cata_1970 cata_1970 In anul 2012 m-am facut platitor de TVA si am facut o achizitie intracomunitara pentru care taxa pe valoarea adaugata nu a fost platita, fiind trecuta in ... (vezi toată discuția)