Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la vanzarea auto de pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la vanzarea auto de pe firma

Buna ziua, detin o societate care acum este platitoare de TVA dar anul trecut, cand am achizitionat 1 auto din UE eram neplatitor de TVA asadar la momentul cumpararii bunului am platit si TVA-ul aferent. Acum firma fiind platitoare de TVA daca vand(instrainez) acel auto mai trebuie sa platesc TVA catre stat sau nu? Ar insemna sa platesc TVA de 2 ori pentru acelasi bun. Va multumesc.
george-neagu, moderator
trebuie sa platiti TVA la vanzare dar dvs aveti dreptul sa va ajustati ( sa va deduceti ) in decontul de TVA , 4/5 din taxa platita la achizitie. Ati platiit TVA in Romania la achizitie ?
Buna ziua, da ,intreg TVA-ul a fost platit la monentul achizitiei in Romania.
Edancin, utilizator
Aveti drept de ajustare in raport de 4/5 .
De ex daca ati platit 1000 lei TVA ...veti ajusta in decontul de TVA ( deduce ) 4/5 x 1000 = 800 lei. Perioada de ajustare este de 5 ani cf art 305 din Codul Fiscal.
Se considera ca 1 an ati folosit masina in perioada cand erati neplatitor de TVA ( scop netaxabil) .