Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZATORUL NU IMI DA FISCALUL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZATORUL NU IMI DA FISCALUL

Buna ziua! Am cumpărat o mașină acum 3 zile și vânzătorul nu îmi poate da fiscalul din cauza unor datorii imense. A spus că vrea mașina înapoi cu suma de 3000 de lei trecută în contract, cu toate că eu am cumpărat o cu 4500 (o greșeală imensa a mea, stiu, e prima mașină pe care o cumpăr și m a influențat sa trec mai puțini, am și martori). Deci întrebarea mea este cum pot trece mașina pe numele meu fara a mai avea nevoie de fiscalul lui. Vreau sa rămân cu mașina nu sa pierd 1500 de lei... Mulțumesc anticipat!
Pot merge la primăria de care aparține vânzătorul pentru a verifica datoriile acestuia? Sau ce pot face in cazul de față?

Emilika40 a scris:

Am mai auzit de întâmplări ca a dvs. și sunt de părere că e o țeapă.
In cartea masinii figurează ca fiind proprietar de mai puțin de 2 luni.

E greu de crezut că are datorii imense dacă acum două luni și-a cumpărat o mașină.

Nu vă dau informații cei de la Impozite și taxe.
Nu știu ce ați putea face în afară de ce v-a zis E=mc², numai că durează. Eu una i-aș spune că fac plângere penală pentru înșelăciune, să verifice poliția dacă chiar are asemenea datorii și i-am aminti că am și martori pentru câți bani am dat, martori care au văzut că a insistat pentru prețul mai mic. Și chiar aș face. Nu știu dacă ar avea rezultate, dar merită încercat.
eu pt suma asta, nu as face nimic... nu as avea de platit impozit, eventuale amenzi se duc la el... asigurare puteti face pe numele aluia, toate bune.
cat credeti ca o sa va tina o masina de nici 1000 de euro?
e mai mare daraua ca ocaua cu un proces.

daca a scris pe talon instrainat catre., da, e nasol.
gi-jane2, moderator
Da, am vorbit cu un polițist care se ocupa de cazuri de violuri și furturi. Cum ați spus și dumneavoastră și domnul, sa depun plângere pentru înșelăciune pentru că am suficiente dovezi pentru a mi susține dreptatea (înregistrări ale convorbirilor telefonice, 2 martori (3 daca o pun se pe doamna de la xerox), mesaje texte pe WhatsApp in care spune că nu el este proprietarul și multe alte aberații (precum că ar radia vehiculul sa nu mai pot merge cu el, lucru pe care nu l poate face fara fiscal și actele in original ale mașinii, deci incerca și să mă șantajeze).

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Multă stimă și sănătate!

Emilika40 a scris:

Nu vă dau informații cei de la Impozite și taxe.
Nu știu ce ați putea face în afară de ce v-a zis E=mc², numai că durează. Eu una i-aș spune că fac plângere penală pentru înșelăciune, să verifice poliția dacă chiar are asemenea datorii și i-am aminti că am și martori pentru câți bani am dat, martori care au văzut că a insistat pentru prețul mai mic. Și chiar aș face. Nu știu dacă ar avea rezultate, dar merită încercat.