Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o nelamurire in legatura cu extrasul de cont ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o nelamurire in legatura cu extrasul de cont bancar. Sotul ...

Am o nelamurire in legatura cu extrasul de con bancar. Sotul meu are imputernicire pe conturile mele si nu asi dori sa intre in posesia extraselor de cont. Poate obtine aceste extrase fara acordul meu.?
Nu sunt in tara si nu pot lua legatura cu banca.
Aceste informatii le-am gasit pe net sunt reale?
Diferenta intre titular si clauza de imputernicire consta in faptul ca doar titularul este indreptatit sa intre in posesia extrasului de cont, iar persoana desemnata la clauza de imputernicire poate sa dispuna doar efectuarea de operatiuni .
In situatia in care titularul contului doreste ca si persona desemnata la clauza de imputernicire sa poata intra in posesia extrasului de cont, acesta va da persoanei desemnata la clauza de imputernicire o procura notariala speciala in acest scop.
Multumesc

sotul dvs este imputernicit sa faca in conformitate cu imputernicirea. ce ati scris acolo, asta are voie. puteti lua legatura cu banca telefonic, prin email, internet, etc.
adriandimitriu, utilizator