Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... are dreptate patronul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

are dreptate patronul

pentru ca la sotie la serviciu aceasta este discriminata direct ,exercitand o presiune morala enorma pt. asi da demisia ,astazi am telefonat la servicii la sotie unde am intrebat ce au de gand sa faca cu dansa. Patronul care pana atuncii nici nu ia dat de munca,a chemat-o in birou si ia spus ca va depune plangere pentru hartuire.Poate sa faca acest lucru ?Are si dreptate?
Daca sunteti amabil sa ne spuneti despre ce este vorba....... poate va putem raspunde de maniera in care sa va solutionati problema.
Hartuirea poate fi invocata de oricare dintre parti.
Astept detalii suplimentare pentru a va raspunde mai exact.
De care hartuire stimate domn ?:foottap:

Este Legea nr 202/2002 republicata in 2007, privind privind egalitatea de sanse intre femei si barbati
Art. 4 Termenii si expresiile de mai jos, in sensul prezentei legi, au urmatoarele definitii:
a) prin discriminare directa se intelege situatia in care o persoana este tratata mai putin favorabil, pe criterii de sex, decat este, a fost sau ar fi tratata alta persoana intr-o situatie comparabila;
b) prin discriminare indirecta se intelege situatia in care o dispozitie, un criteriu sau o practica, aparent neutra, ar dezavantaja in special persoanele de un anumit sex in raport cu persoanele de alt sex, cu exceptia cazului in care aceasta dispozitie, acest criteriu sau aceasta practica este justificata obiectiv de un scop legitim, iar mijloacele de atingere a acestui scop sunt corespunzatoare si necesare;
c) prin hartuire se intelege situatia in care se manifesta un comportament nedorit, legat de sexul persoanei, avand ca obiect sau ca efect lezarea demnitatii persoanei in cauza si crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor;
d) prin hartuire sexuala se intelege situatia in care se manifesta un comportament nedorit cu conotatie sexuala, exprimat fizic, verbal sau nonverbal, avand ca obiect sau ca efect lezarea demnitatii unei persoane si, in special, crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor;
e) prin actiuni pozitive se intelege acele actiuni speciale care sunt intreprinse temporar pentru a accelera realizarea in fapt a egalitatii de sanse intre femei si barbati si care nu sunt considerate actiuni de discriminare;
f) prin munca de valoare egala se intelege activitatea remunerata care, in urma compararii, pe baza acelorasi indicatori si a acelorasi unitati de masura, cu o alta activitate, reflecta folosirea unor cunostinte si deprinderi profesionale similare sau egale si depunerea unei cantitati egale ori similare de efort intelectual si/sau fizic;
g) prin discriminare bazata pe criteriul de sex se intelege discriminarea directa si discriminarea indirecta, hartuirea si hartuirea sexuala a unei persoane de catre o alta persoana la locul de munca sau in alt loc in care aceasta isi desfasoara activitatea;
h) prin discriminare multipla se intelege orice fapta de discriminare bazata pe doua sau mai multe criterii de discriminare.
Cazurile de hartuire morala se caracterizeaza prin agresiuni verbale si fizice, dar si discreditarea activitatii unui coleg de munca sau izolarea sociala a acestuia.

Hartuirea morala la care sunt supusi anagajatii, are ca efect – depresie, scadere a stimei de sine, sentimente de autoculpabilizare, fobii, tulburari de somn, afectiuni digestive si musculoscheletice.

Daca ei reclama cazurile de hartuire morala, desi aceasta este foarte greu de dovedit, persoana care este vinovata va putea fi sanctionata, cu aceleasi amenzi ca si in cazurile de discriminare – amenda contraventionala de la 400 lei la 4.000 lei, daca hartuirea vizeaza o persoana fizica si de la 600 lei la 8.000 lei, daca se vizeaza un grup de persoane sau o comunitate
patronul spune ca lam hartuit eu ,deoarece nu aveam nici o calitate oficiala in al intreba ce are de gand sa faca legal cu sotia mea .Acesta era sensul intrebari , daca dai telefon la o firma si intrebi ce au de gand sa faca cu o persoana te pot acuza de hartuire .Amfolosit un limbaj decent fara a jigni pe cineva
Si cum dovedeste acest lucru? cuvantul lui impotriva cuvantului dvs.:)
aveti dreptate dar atat amenintato pe sotie cu acest lucru incat am ziscaeste bine sa ma informez MULTUMESC